Przemysław Baiński

Tenor, absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. Piotra Micińskiego. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 9 lat w klasie skrzypiec. Debiutował w 2012 r. na scenie Filharmonii Łódzkiej w partii tenorowej Mszy c-moll Mozarta, a w 2015 r. wystąpił w koncercie jubileuszowym z okazji obchodów 100-lecia Filharmonii Łódzkiej w partii Uriela w oratorium „Stworzenie Świata” J. Haydna. Występował w operach: „Le devin du village” J. J. Rousseau w roli Colina (Produktion der Musikakademie Rheinsberg „Dorfgeschichten”), „La Traviata” G. Verdiego (Gaston), „Carmen” G. Bizeta (Remendado) w Teatrze Wielkim w Łodzi, „Gianni Schicchi” G. Pucciniego (Rinnuci) w Warszawskiej Operze Kameralnej, „Cud albo Krakowiaki i Górale” J. Stefaniego (Morgal) i „Turek we Włoszech” G. Rossiniego (Albazar) w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, „Eros i Psyche” L. Różyckiego (Eros) i w światowej prapremierze „Olimpii z Gdańska” Z. Krauzego (Saint Just) w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wystąpił w roli Paola w polskiej prapremierze opery S. Rachmaninowa „Francesca da Rimini”, którą zaprezentowano w Centrum św. Jana w Gdańsku. Wśród projektów akademickich wyróżnił się między innymi w operetce „Die Fledermaus” J. Straussa w roli Alfreda oraz w operze „Aleko” S. Rachmaninowa w roli Młodego Cygana.

Uczestniczył w kursach prowadzonych m.in. przez Neila Shicoffa, Siergieja Leiferkusa, Rudolfa Piernay’a, Udo Reinemanna, Matthiasa Rexrotha, Annę Radziejewską i Izabelę Kłosińską.

Koncertował we Włoszech, Belgii, Austrii, Czechach, Niemczech, Szwajcarii. Jako solista współpracował z takimi dyrygentami jak Andriy Yurkevych, Tadeusz Kozłowski, Paul Esswood, Daniel Raiskin, Paweł Kotla, Maja Metelska, Eraldo Salmieri, Bassem Akiki czy Kai Bumann. Brał udział w licznych festiwalach, m.in. Kolory Polski, Musica Moderna, Cantio Lodziensis, Łódzkie Schumanniana 2012. Od 2014 r. jest uczestnikiem Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademia Operowa przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Jest laureatem programu Instytutu Muzyki i Tańca Artysta-rezydent w sezonie 2015/16 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.