Przemysław Baiński

Portfolio Categories: 2017, 2018, i Artyści.

Tenor, absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. Piotra Micińskiego. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 9 lat w klasie skrzypiec.

Debiutował w 2012 roku na scenie Filharmonii Łódzkiej w partii tenorowej Mszy c-moll Mozarta, a w 2015 roku wystąpił w koncercie jubileuszowym z okazji obchodów 100lecia Filharmonii w partii Uriela w oratorium „Stworzenie Świata” Haydna.

Występował w operach „Le devin du village” Rousseau w roli Colina (Produktion der Musikakademie Rheinsberg „Dorfgeschichten”), „La Traviata” Verdiego (Gaston), „Carmen” Bizeta (Remendado) w Teatrze Wielkim w Łodzi, „Gianni Schicchi” Pucciniego (Rinnuci) na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, „Cud albo Krakowiaki i Górale” J. Stefaniego (Morgal) w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Brał udział w polskiej prapremierze opery Rachmaninowa „Francesca da Rimini” w roli Paola w Centrum św. Jana w Gdańsku, światowej prapremierze „Olimpii z Gdańska” Zygmunta Krauzego w roli Saint Justa oraz w roli tytułowej w polskiej operze „Eros i Psyche” Ludomiła Różyckiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. W sezonie 2016/17 debiutował na dużej scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w roli Albazara w operze „Il turco in Italia” Gioachino Rossiniego. Kreuje również rolę Aquilio w operze „Farnace” Antonia Vivaldiego (Teatr Królewski w Łazienkach Królewskich w Warszawie), Monostatosa i Tamina w adaptacji opery Czarodziejski Flet – O Królestwie Dnia i Nocy oraz zaczarowanych instrumentach w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, oraz Plutona w operetce „Orfeusz w piekle” Offenbacha w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Wśród projektów akademickich wyróżnił się między innymi w operetce „Die Fledermaus” Straussa w roli Alfreda oraz w roli Młodego Cygana w operze „Aleko” Rachmaninowa.

Uczestniczył w kursach prowadzonych m.in. przez Annę Radziejewską, Siergieja Leiferkusa, Rudolfa Piernay’a, Udo Reinemanna, Matthiasa Rexrotha, Izabelę Kłosińską oraz Neila Shicoffa. Koncertował we Włoszech, Belgii, Austrii, Czechach, Niemczech, Szwajcarii.

Jako solista współpracował z takimi dyrygentami jak Tadeusz Kozłowski, Paul Esswood, Daniel Raiskin, Paweł Kotla, Maja Metelska, Eraldo Salmieri, Warcisław Kunc, Bassem Akiki czy Kai Bumann.

Brał udział w licznych festiwalach, m.in. Kolory Polski, Musica Moderna, Cantio Lodziensis, Łódzkie Schumanniana 2012.

Jest absolwentem Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademia Operowa w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, oraz laureatem programu Instytutu Muzyki i Tańca Artysta-rezydent (sezon 2015/16 Opera Bałtycka w Gdańsku).