Patryk Rymanowski

Bas. Absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem, w klasie śpiewu solowego prof. dra hab. Wojciecha Maciejowskiego.

Artysta zadebiutował w 2007 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu, z którym współpracował do roku 2011. W tym samym roku związał się etatowo z Teatrem Wielkim w Łodzi. Współpracuje z Operą Krakowską oraz Oprą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku. W Warszawskiej Operze Kameralnej brał udział w realizacji światowej prapremiery opery Leszka Możdżera Immanuel Kant, gdzie wykonywał rolę tytułową. Współpracował również z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. W 2017 roku wystąpił w Staatsoper w Hamburgu we współczesnym dziele operowym Immer Weiter.

W jego bogatym repertuarze znajdziemy ponad 40 partii operowych, m.in. w Aidzie (Faraon), Trubadurze (Ferrando), Ernanim (Jago) i Rigoletcie (Sparafucile) Verdiego, Lukrecji Borgii (Gubetta), Marii Stuardzie (Talbot) i Annie Bolenie (Henryk VIII) Donizettiego, Don Giovannim (Leporello) Mozarta, Cyganerii (Coline, Schaunard) i Turandot (Mandaryn) Pucciniego, Cyruliku sewilskim (Don Basilio) Rossiniego, Eugeniuszu Onieginie (Gremin) Czajkowskiego, Hamlecie (Klaudiusz) Thomasa oraz partie moniuszkowskie – w Strasznym dworze (Zbigniew), Halce (Dziemba)i Verbum nobile (Serwacy Łagoda), Ta ostatnia opera (z udziałem artysty) inaugurowała sezon Polskiej Orkiestry Radiowej i była transmitowana na żywo ze Studia im. W. Lutosławskiego w II Programie Polskiego Radia 1 września 2014 roku. W 2011 roku wystąpił, u boku Edity Gruberowej, w koncertowym wykonaniu Roberta Devereux Donizettiego na scenie Opery Narodowej w Warszawie. Z wielkim powodzeniem wykonuje także dzieła z repertuaru oratoryjno-kantatowego, wśród których znajdują utwory od baroku po muzykę współczesną.

Droga artystyczna Patryka Rymanowskiego to także festiwale i konkursy. Jest m.in. laureatem Grand Prix, I nagrody oraz Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina Juventus Canti  w słowackich Vrablach (2006), III nagrody oraz dwóch nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu (2007) oraz laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Miklasa Schneidera w Trnawie (2008).

Koncertował z większością polskich orkiestr filharmonicznych. Pośród artystów, z którymi współpracował, warto wymienić dyrygentów: Antoniego Wita, Tadeusza Kozłowskiego, Warcisława Kunca, Bassema Akiki, Willa Crutchfielda, Łukasza Borowicza i reżyserów: Waldemara Zawodzińskiego, Marią Sartovą, Laco Adamika, Krystynę Jandę, Krzysztofa Kolbergera, Adolfa Weltschka, Jarosława Kiliana.