Marco Vitale

Marco Vitale pionUrodzony w Palermo (Włochy) w 1980 roku. Studiował fortepian, organy, klawesyn i kompozycję w Palermo w Konserwatorium im. ”V. Bellini”. Marco ukończył Konserwatorium w zakresie gry na  fortepianie w 2001 roku, a w  2002 roku w zakresie gry na organach otrzymując wyróżnienie Cum laude. Brał udział w wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich, gdzie rozwijał swoje umiejętności i upodobania do muzyki barokowej. Zaczął koncertować w wieku 15 lat, występując jako solista i kameralista. W 2002 roku przeniósł się do Holandii, gdzie studiował w Konserwatorium Królewskim w Hadze. Tam ukończył studia licencjackie na organach u Josa van der Kooy i  studia magisterskie na wydziale Muzyki Dawnej (klawesyn) u Tona Koopmana. Jako klawesynista: solista, realizator basso continuo lub szef swojego zespołu Contrasto Armonico Marco występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i festiwalach w Europie, USA, Kanadzie i na Bliskim Wschodzie.

Marco Vitale jest współzałożycielem i kierownikiem muzycznym Contrasto Armonico – orkiestry barokowej, która specjalizuje się w wykonawstwie muzyki w stylu włoskim i oper barokowych, z użyciem oryginalnych instrumentów i historycznej praktyki wykonawczej. Marco jest obecnie zaangażowany w nagrania wszystkich włoskich kantat Haendla (dawniej dla Brilliant Classics, teraz dla wytwórni ayros). Ten porywający projekt ukaże wiele nieodkrytych klejnotów Haendla, które do tej pory nie zostały wydane drukiem ani nagrane. Występował w audycjach radiowych i telewizyjnych w Holandii (AVRO), Niemczech, Austrii (ORF), Hiszpanii, Polsce (Polskie Radio), Włochy (RAI), Wielkiej Brytanii (BBC) i Syrii (Syrian National Television), a także  brał udział w nagraniach płytowych dla  Alia Vox (Rameau, L’Orchestre de Louis XV) i Naïve (Vivaldi, Teuzzone).

W 2012 roku założył własną wytwórnię płytową ayros, która kontynuuje projekt Complete Cantatas Haendla, a także promuje nagrania innych znakomitych artystów. Oprócz występów z Contrasto Armonico  Marco wykłada na kursach mistrzowskich muzyki barokowej w Europie i na Bliskim Wschodzie. Od 2008 do 2011 roku pracował na Wyższym Instytucie Muzyki w Damaszku (Syria) w projekcie rozwoju muzyki dawnej w Syrii.

Marco Vitale współpracuje stale jako klawesynista z Le Concert des Nations Jordiego Savalla. Zapraszany jest także przez {oh!} Orkiestra Historyczna (jako maestro al cembalo, opera Arminio J. A. Hasse) i przez Warszawską Operę Kameralną (8 Księga Madrygałów, Cl. Monteverdiego, opera Orfeo ed Euridice J.J. Fux)