Marcin Sochan

Marcin Sochan – skrzypce, urodzony w Skierniewicach, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie Sławomira Tomasika (skrzypce) i Agaty Sapiechy (skrzypce barokowe). Zadebiutował w wieku 10 lat, jako solista na scenie muzycznej Staattheater-Gera w Niemczech. Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie Magdaleny Szczepanowskiej. Jest laureatem konkursów krajowych w 1993 oraz 2001 oraz półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Premio Bonporti w Rovereto we Włoszech w 2005 r.

W 2001 był stypendystą Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. W 2005 r. przebywał na stypendium w Dartington International Summer School w Wielkiej Brytanii. Grę na skrzypcach doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in. Wandy Wiłkomirskiej, Konstantego Andrzeja Kulki, Mariny Jaszwili, Simona Standage’a, Johna Holloway’a, Paolo Pandolfo. Występował na festiwalach muzycznych w kraju i za granicą – w Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Litwie i Ukrainie. W roku 2006/07 przebywał na Stypendium Socrates/Erasmus w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasach Krzysztofa Śmietany (skrzypce) i Rachel Podger (skrzypce barokowe). W latach 1999 – 2008 był stypendystą Lions Club Warszawa Nike.

W latach 2007- 2010 był wykładowcą na Międzynarodowych Kursach Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu, gdzie prowadził zajęcia z Orkiestrą Festiwalową – jako dyrygent, a także koncertmistrz. W latach 2008-2010 był koncertmistrzem orkiestry Projekt Mozart z którą odbył krajowe tournee.

W 2010 był współzałożycielem kameralnej formacji Le Passioni dell’Anima z którą skupiał się nad interpretacją muzyki XVII i XVIII wieku na instrumentach historycznych. Jest także koncertmistrzem Orkiestry Barokowej La Tempesta. Współpracuje z czołowymi polskimi zespołami grającymi na instrumentach historycznych m.in. Royal Baroque Ensemble, La Tempesta, Goldberg Baroque Ensemble, Senza Battuta, Fundacja Akademia Muzyki Dawnej.pl, Musica Humana oraz Sabionetta, grając w nich oraz nagrywając płyty. W swojej pracy artystycznej promuje także muzykę młodych polskich kompozytorów, wykonując premierowo ich utwory i prezentując je szerszemu gronu odbiorców. W 2007 r. współaranżował muzykę do spektaklu o Powstaniu Warszawskim „Warszawskie Dzieci” dla stołecznego teatru „Hybrydy”.

W latach 2008 -2012 był skrzypkiem Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, gdzie brał udział w wykonaniu musicali Upiór w Operze, a także Les Miserables.

Artysta na stałe współpracuje z Warszawską Operą Kameralną – Zespołem Instrumentów Dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Jest także członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.