Magdalena Karolak

Oboistka, absolwentka poznańskich szkół muzycznych w klasie oboju prof. Tomasza Gubanskiego. W wieku 16 lat podjęła studia w klasie oboju Heinza Holligera w Hochschule fuer Musik we Freiburgu. Kontynuowała edukację u Maurice’a Bourgue’a w Konserwatorium w Genewie (dyplom solistyczny), a następnie w klasie obojów historycznych w Konserwatorium w Weronie pod kierunkiem Paolo Grazziego oraz w Mozarteum w Salzburgu w klasie Alfredo Bernardiniego (dyplom z wyróżnieniem).

Jest laureatką czołowych nagród na konkursach międzynarodowych we Lwowie, Takasaki, Bernie, Pradze,Lubece i Vicenzy. W latach 2006- 2010 współpracowala z Orkiestrą Filharmoniczną w Zurychu. Grała pod batutą takich dyrygentów jak Nello Santi, Michael Gillens, Adam Fischer, Franz Welser-Moest, Marc Minkovski, Maxim Vengerov, Pierre Boulez, Giovanni Antonini oraz Philipp Hereweghe. Od roku 2009 współpracuje z zespołami instrumentów historycznych: Il Giardino Armonico, Ensemble Matheus, Freiburger Barockorchester, Zefiro, Accademia Bizantina, Il Complesso Barocco, Il Pomo d’Oro, Capellą Cracoviensis, Wrocławską Orkiestrą Barokową, Concerto Copenhagen, Millenium Orchestra, Orchestre des Champs Elysees, Capella Reial de Catalunya pod batutą Jordiego Savalla oraz I Barocchisti, wykonując repertuar barokowy, klasyczny oraz romantyczny na instrumentach z epoki. Występowała jako solistka u boku takich śpiewaków jak Cecilia Bartoli, Philippe Jaroussky, Joyce Di Donato, Sandrine Piau czy Franco Fagioli.

Ma na swoim koncie nagrania płytowe dla wytwórni: Decca, Naiv, Sony, Harmonia Mundi, Ricercar czy EMI Virgin Classics oraz nagrania radiowe i telewizyjne dla NDR i Mezzo. Prowadziła kursy mistrzowskie w Konserwatorium w Bourg-en-Bresse (Francja) i Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od roku 2017 prowadzi klasę oboju barokowego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
W roku 2013 nakładem wydawnictwa Sony Deutsche Harmonia Mundi ukazała się płyta Magdaleny Karolak z koncertem obojowym Antonio Vivaldiego, z towarzyszeniem niemieckiej orkiestry barokowej La Folia.