Joanna Lalek

i 169Mezzosopran, ukończyła  studia  w  warszawskiej  Akademii  Muzycznej im. F. Chopina w klasie klawesynu prof. Władysława Kłosiewicza. Naukę śpiewu rozpoczęła w klasie prof. Hanny  Rejmer. W 2017 r. z wyróżnieniem ukończyła studia wokalne na warszawskim UMFC w klasie prof. Anny Radziejewskiej.

Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji muzyki barokowej prowadzonych przez Kaia Wessela i Nicolasa Parle. Swój warsztat wokalny rozwijała pod kierunkiem Olgi Pasiecznik i Jacka Laszczkowskiego. W roku akademickim 2005/2006 studiowała śpiew barokowy (klasa Roberty Invernizzi) i muzykę kameralną (klasa Mary Galassi) w Accademia Internazionale della Musica  w  Mediolanie.

W latach 2006 -2009 prowadziła zajęcia jako wykładowca śpiewu i emisji głosu w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach.

Współpracuje z kompozytorami – Hadrianem Filipem Tabęckim,  Aleksandrem Kościowem i Marcinem Zielińskim. Występowała w Teatrze Polskim w Warszawie wykonując wokalne partie solowe w przedstawieniu „Hekabe“ w reżyserii Karoliny Labahua z muzyką Aleksandra Kościowa.

Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty wokalne przygotowując uczestników Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie organizowanym przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko“, współpracuje również z Fundacją „Muzyka jest dla wszystkich“.

Jako solistka występowała na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Legionowie, Śródmiejskim Festiwalu Pasyjnym, Cecyliańskich Dniach Muzyki Sakralnej, Festiwalu Bożonarodzeniowym „Incarnatus Est“, Festiwalu „Musica Sacra”, Festiwalu ”Muzyka w Katedrze” w Kołobrzegu, Festiwalu „Kolory Polski“, Festiwalu Oper Barokowych „Dramma per Musica”, Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka”, Enter Enea Festival, Nostalgia Festival, w ramach cyklu koncertów Bach 200 UW na Uniwersytecie Warszawskim, na Festiwalu Muzycznym w Greifswaldzie, w Muzeum Polin oraz w Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Szczecińskiej i Podkarpackiej , wykonując utwory J. S. Bacha, A. Vivaldiego,  G. F. Haendla, A. Scarlattiego , F. Schuberta , D.Buxtehudego , S.Reicha, P. Mykietyna, W. Szpilmana, J. Petersburskiego, A. Piazzolli  i.in. W 2017 roku kreowała partię Medei w operze F. Cavallego „Il Giasone” w reżyserii Michała Zdunika w Teatrze Collegium Nobilium.

Ze względu  na  swoje  rozległe  możliwości  wokalne  śpiewa  także  muzykę popularną, współczesną, jazzową  i  gospel. Jej zespół Orkiestra Adria specjalizuje się w graniu polskiej muzyki popularnej okresu międzywojennego i regularnie występuje w salach koncertowych, filharmonicznych i na festiwalach muzycznych w całej Polsce.

Joanna Lalek współpracuje z zespołami: The New Art Ensemble, Kwadrofonik, LuteDuo, Ensemble Hyacinthus, Consortium Sedinum, Gradus ad Parnassum i Royal Baroque Ensemble.