Joanna Lalek

i 169Mezzosopran, w 1999 r. ukończyła studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie klawesynu prof. Władysława Kłosiewicza. Śpiewu uczyła się w klasie prof. Hanny Rejmer otrzymując dyplom w 1998 r. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji muzyki barokowej prowadzonych przez Kaia Wessela, Nicolasa Parle i Ingrid Wierod. Swój warsztat wokalny rozwijała pod kierunkiem Olgi Pasiecznik i Jacka Laszczkowskiego. W roku akademickim 2005/2006 studiowała śpiew barokowy (klasa Roberty Invernizzi) i muzykę kameralną (klasa Mary Galassi) w Accademia Internazionale della Musica w Mediolanie. Obecnie studiuje w klasie śpiewu prof. Anny Radziejewskiej w warszawskim UMFC.

Jako solistka występowała na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Legionowie, Śródmiejskim Festiwalu Pasyjnym, Cecyliańskich Dniach Muzyki Sakralnej, Festiwalu Bożonarodzeniowym „Incarnatus Est“, Festiwalu „Musica Sacra“, Festiwalu ”Muzyka w Katedrze” w Kołobrzegu, Festiwalu „Kolory Polski“, I Festiwalu Oper Barokowych „Dramma per Musica”, w ramach cyklu koncertów Bach 200 UW na Uniwersytecie Warszawskim, na Festiwalu Muzycznym w Greifswaldzie oraz w Filharmonii Bałtyckiej, Szczecińskiej i Podkarpackiej, wykonując utwory J.S.Bacha, A.Vivaldiego, G.F.Haendla, A.Scarlattiego, F.Schuberta, D.Buxtehudego, S.Reicha, W.Szpilmana i.in.

Ze względu na swoje rozległe możliwości wokalne śpiewa także muzykę popularną, jazzową i gospel. Współpracuje z zespołami: The New Art Ensemble, Kwadrofonik, Adria Orkiestra, Ensemble Hyacinthus, Consortium Sedinum i Gradus ad Parnassum. Współpracuje z kompozytorami – Hadrianem Filipem Tabęckim, Aleksandrem Kościowem i Marcinem Zielińskim. Występowała w Teatrze Polskim w Warszawie wykonując wokalne partie solowe w przedstawieniu „Hekabe“ w reżyserii Karoliny Labakhua z muzyką Aleksandra Kościowa.

W latach 2006-2009 prowadziła zajęcia jako wykładowca śpiewu i emisji głosu w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. Od kilku lat prowadzi warsztaty wokalne przygotowując uczestników Konkursu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie organizowanym przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko“, współpracuje również z Fundacją „Muzyka jest dla wszystkich“.