Ingrida Gápová

4,6 MB photo(Sopran) Urodziła się na Słowacji. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 6 lat, grając na fortepianie. Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Laureatka wielu konkursów wokalnych, między ostatnimi jest to 3. miejsce oraz 5 nagród specjalnych na 48. Międzynarodowych konkursie Antonína Dvořáka w Republice Czeskiej oraz Selma D and Leon Fishbach Memorial Prize at the 2015 London Handel Singing Competition.

W repertuarze operowym artystki znajdują się m.in.: partie Paminy oraz I Damy z Czarodziejskiego fletu Mozarta (Opera Bałtycka Gdańsk, Opera Nova Bydgoszcz), Zuzanny oraz Barbariny z Wesela Figara Mozarta (Teatr Wielki Warszawa, Opera Bałtycka Gdańsk), Micaëli z Carmen Bizeta (Opera Bałtycka Gdańsk), Małgosi z Jasia i Małgosi Humperdincka Opera Nova Bydgoszcz), Xenii z Borysa Godunowa Musorgskiego (Teatr Wielki Warszawa), Anniny z Traviaty Verdiego (Opera Bałtycka Gdańsk), Hanny ze Strasznego dworu Moniuszki (Opera Nova Bydgoszcz), Belindy z Dydony i Eneasza Purcella (Opera Nova Bydgoszcz).

W sezonie 2009/2010 na deskach Opery Narodowej w Warszawie kreowała postać She w prapremierze opery The Sudden Rain Aleksandra Nowaka z którego projektem „Spoon River” wystąpiła również na otwarciu 56 Festiwalu Warszawska Jesień w 2013 roku.

Współpracuje z Hiszpańskim ensemblom Taller Atlántico Contemporáneo (TAC). Razem z nimi wystąpiła na “53 Semana de Música Religiosa de Cuenca” oraz “63 Festival Internacional de Música y Danza de Granada” śpiewając światową premierę cyklu „Cinco Guerreros” Sebastiána Mariné.

Współpracuję z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz z Teatrem Wielkim w Warszawie. Nagrała z zespołem Goldberg Baroque Ensemble dla Sarton records światowe premiery Christmas Cantatas of 18th century Gdansk; Lent Cantatas of 18th century Gdansk oraz Passio Christi – Johann Balthasar Christian Freislich, którego nagranie zostało w Polsce nominowane do „Fryderyk Music awards 2013″.

W październiku 2015 zaśpiewała IV symfonię G. Mahlera na europejskim tournée z Filharmonią Narodową pod dyrekcją Maestra Jacka Kaspszyka.

W marcu 2016 wystąpiła z HEBO (Helsinki ensemble baroque orchestra) na tournée we Finlandii pod dyrekcją Aapo Häkkinena.