Filip Michał Zieliński

Lutnista, przygodę z muzyką dawną rozpoczął w 2004 r. w zespołach działających w Bydgoszczy. Uczęszczał do Szkoły Muzycznej w Inowrocławiu (gitara klasyczna) oraz Szkoły Muzycznej w Warszawie (teorba). Jest studentem Akademii Muzycznej w Poznaniu (klasa dr Henryka Kasperczaka). Od najmłodszych lat udzielał się muzycznie w amatorskich zespołach muzyki dawnej.  Doświadczenie muzyczne zdobywał z zespołami z całej Polski mi.in. „Ars Nova”, „Gregorianum” z Warszawy, „Floripari” z Krakowa, „Bianco Fiore”, „Il Flauto Dolce” z Gdańska,  „Sine Nomine” z Lublina, „Concentus” z Bydgoszczy, „Euterpe”  z Gdyni, czy „Preambulum” z Gorzowa Wielkopolskiego.

Swój warsztat doskonalił na licznych kursach muzyki dawnej organizowanych m.in. w  Kaliszu, Bydgoszczy, Poznaniu, Lidzbarku Warmińskim, Gorzowie Wielkopolskim i Warszawie. Odbywał lekcje mistrzowskie z lutnistami : Jacobem Lindbergiem, Janem Cizmarem, Anną Kowalską, czy Tadeuszem Czechakiem oraz innym specjalistami w tej dziedzinie : Agnieszką Budzyńska-Bennet, Marckiem Lewonem, Markiem Nahajowskim, Cezarym Szyfmanem, Markiem Niewiedziałem, Jarosławem Thielem, Robertem Lawatym, czy Jackiem Urbaniakiem.

Od grudnia 2013r. jest założycielem zespołu muzyki dawnej Miraculis w którym gra na lutni renesansowej. Zespół aktywnie bierze udział w licznych kursach ( Gorzów Wielkopolski, Poznań, Warszawa ) oraz konkursach ( laureat konkursu w Radomiu w 2014r., czy Poznaniu w 2015 r. ). Muzycy dają koncerty w całej Polsce m.in. Bydgoszczy, Warszawie, Toruniu, Sadkach, Kaliszu, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Nakle Nad Notecią, Radomiu, Ostromecku, Lesznie, Warce, Gostyniu, Gdańsku, Gnieźnie i Poznaniu. W 2015r. zespół został zaproszony do zainaugurowania XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. W 2016r. zespół zagrał osiem koncertów w ramach festiwalu „Przedsionek Raju” w województwie lubuskim.

Od początku roku 2015r. gra na teorbie w wokalno-instrumentalnym zespole muzyki dawnej Simultaneo z Gdańska. Razem z zespołem uczestniczył w wielu koncertach podczas festiwali muzyki dawnej ( np. Festiwal im. Piotra z Grudziądza Grudziądz 2015 r.), czy festiwali kameralnych w Gdańsku, Sopocie i Władysławowie.

W 2016r. uczestniczył w nagraniu płyty „Fin’amor” Sebastiana Krajewskiego razem z zespołem „Ars Nova”  w Warszawie.