Filatura di Musica

Portfolio Categories: Artyści.

Filatura di Musica jest zespołem specjalizującym się w wykonawstwie historycznym. Nazwa zespołu łączy przemysłowe, włókiennicze tradycje miasta Łodzi (wł. filatura – przędzalnia) ze sztuką muzyczną. Muzycy w większości zawodowo związani z Łodzią to absolwenci prestiżowych uczelni artystycznych na świecie: Schola Cantorum Basiliensis, Koninklijk Conservatorium w Hadze, Musikhochschule w Trossingen czy Conservatoire de Musique w Grenoble.

Pierwszy krąg repertuarowy zespołu stanowi muzyka renesansu i wczesnego baroku, wykonywana w oryginalnej szacie brzmieniowej, z wykorzystaniem charakterystycznego dla tego okresu wysokiego stroju (a1=466 Hz). Trzon składu instrumentalnego stanowi consort, którego zróżnicowana obsada (flety podłużne, flety traverso, fidel/skrzypce, viole da gamba) sprzyja plastycznemu ukazaniu arabeskowych linii melodycznych XVI-wiecznej polifonii oraz koncertującego dialogowania sonat początku XVII wieku. Całość uzupełnia śpiew oraz brzmienie instrumentów klawiszowych (wirginał/pozytyw).

Do drugiego kręgu repertuaru zespołu Filatura di Musica należą utwory kompozytorów późnego baroku oraz wczesnego klasycyzmu, wykonywane na kopiach instrumentów XVIII-wiecznych. Oprócz głównego nurtu ówczesnej muzyki (Bach, Telemann, Vivaldi) zespół chętnie eksploruje twórczość mniej znanych twórców (Schickhardt, Rebel, Anna Bon), przy wybranych programach poszerzając skład do rozmiaru małej orkiestry.

Filatura di Musica współpracuje także ze śpiewakami i tancerzami. Wraz z baletem dworskim Cracovia Danza zespół wystąpił m.in. w spektaklu „Mistrz i Uczeń” (premiera Krosno 2015).

Ponadto zespół występował w Filharmonii Łódzkiej oraz festiwalach: Forum Musicum (Wrocław), Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Częstochowie, Barok na Spiszu, Barok na Mazurach, Frankofonia 2016 (Łódź) czy Wieczory u Luteranów w Zielonej Górze. Był rezydentem Podkarpackiej Letniej Akademii Muzyki 2016. Bierze udział w koncertach edukacyjnych m.in. „Kozienice na królewskim szlaku” czy „Kultura Wieków Dawnych”. Występował także w Bieszczadach w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”. Zespół współpracuje z fundacją i zespołem wokalnym Ars Chori, z którym wykonał szereg koncertów,  m.in. „Vivaldi sacrum i profanum” (Warszawa, Radziejowice, Toruń, Kozienice).

W tym roku zespół Filatura di Musica został laureatem programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Muzyczny Ślad” i nagrał swój pierwszy album z muzyką z Tabulatury Pelplińskiej, który ukaże się jesienią. W listopadzie i grudniu tego roku w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Scena dla muzyki polskiej” zaprezentuje utwory polskiego baroku w Filharmonii Narodowej, Świętokrzyskiej i Warmińsko-Mazurskiej.

www.filaturadimusica.com