Ewa Leszczyńska

Portfolio Categories: 2016, 2017, i Artyści.

image

Sopran, ukończyła wydział instrumentalny w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego oraz wydział wokalny w Conservatorio Giuseppe Verdi  w Mediolanie w klasie śpiewu prof. M. Hayward. Jako pianistka współpracowała z takimi śpiewakami jak Ewa Marciniec, Davide Fior, Katarzyna Trylnik, Gianluca Buratto z którym zdobyła nagrodę Rotary w Mediolanie. Obecnie występuje regularnie z barytonem Łukaszem Hajduczenią koncertując w Polsce i za granicą.Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. J. Artysza, P. Goulda, D. Baldwina, prof. K. Jankowską, prof. K. Borucińską, prof. M. Nosowską, prof.J. Marchwińskiego T. Żylis-Garę,I. Kłosińską, L. Giergievę, T. Berganzę, U. Kryger, Ch. Lehman, J. Rappé, A. Radziejewską, O. Pasiecznik, E. Podleś, Th. Quasthoffa, H. Hölla, D. York, K. Kammerlander, Davida Dolana .

W latach 2007–2010 jako śpiewaczka była członkiem Laboratorio Interdisciplinare di Musica e Spettacolo (Limes) w Mediolanie biorąc udział w wielu przedstawieniach operowych i teatralnych.

W 2012 r. jako śpiewaczka wraz z pianistą Tomaszem Pawłowskim zdobyła I nagrodę na konkursie im. G. Carducci w Madesimo. Na tym samym konkursie była półfinalistką jako pianistka.

W 2015 roku wystąpiła w solowych rolach podczas prawykonania opery „Der 13 Sternbilder aus dem Wallis” w reż. Stefana Gröglera w Szwajcarii a w 2016  oraz w 2017 w roli Mirteo w operze Leonarda Vinciego „Semiramide riconosciuta” w Warszawie. Brała udział w projekcie” Dunkle Zeiten Wien” zaprezentowanym w Off Teater w Wiedniu. Współpracuje z takimi zespołami muzyki barokowej jak: Les Roses Souvages, Arte dei Suonatori, Musica Florea, Royal Baroque Ensemble, Baroque Collegim 1685, Il Falcone, Zespół Muzyki Dawnej Diletto. Uczestniczyła między innymi w takich festiwalach jak 200 kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego, Festiwal Dni Bachowskie w Krakowie, Świętokrzyskie Dni Muzyki w Kielcach, Chopin w barwach jesieni w Antoninie, Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Festiwal Oper Barokowych dramma per musica w Warszawie.

Jest członkiem zespołu Multi Trio z którym w 2016 odbyła tournee po Stanach Zjednoczonych.Wraz z pianistą Tobiasem Kochem wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Chopin i Jego Europa (2017)

W 2018 wystąpiła podczas 73 Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju.

Od 2017 roku podejmuje się również koncertów podczas, których występuje w obu rolach jednocześnie.  W 2018 roku występowała w ramach Festiwalu Il Banchetto Musicale w roli Giunone w operze Marco Vitale „ Il ratto di Helena” w Wilnie. W 2019 roku wystąpiła w roli Ericlei u boku Sary Mingardo w operze C. Monteverdiego „ Il  ritorno d’ Ulisse in patria”  wraz z orkiestrą Europa Galante pod batutą Fabio Biondiego w Elbphilharmonie w Hamburgu.