Elżbieta Wróblewska

Mezzosopran. Absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, w klasie prof. Krystyny Szostek-Radkowej. Jest laureatką Konkursu Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (II Nagroda oraz Nagroda Specjalna), Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju  (II Nagroda oraz Nagroda Specjalna) oraz Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu  (Nagroda Specjalna).

 Zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w 2001 roku partią Olgi w zrealizowanym przez Akademię Muzyczną przedstawieniu „Eugeniusza Oniegina” Czajkowskiego. Wzięła udział w prowadzonym przez Alberto Zeddę kursie Accademia Rossiniana 2003 w Pesaro we Włoszech, a następnie wystąpiła jako Delia w spektaklu „Il viaggio a Reims” w ramach Rossini Opera Festival w Pesaro. 

 Od 2003 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie zadebiutowała jako Arsace w „Semiramidzie” Rossiniego. Na scenie WOK występuje w operach Mozarta jako Dorabella („Cosi fan tutte”),  Cherubino („Le Nozze di Figaro”),Sesto, Annio („La Clemenza di Tito”), Ramiro („La finta giardiniera”), Ascanio („Ascanio in Alba”), Farnace („Mitridate, Re di Ponto”), jako Rosina w „Il Barbiere di Siviglia” i Angelina w „La Cenerentola” Rossiniego  oraz jako Awdotia Romanowna w operze Bernadetty Matuszczak „Zbrodnia i kara”.

Współpracuje z Teatrem Wielkim Opera Narodową (Jadwiga w „Strasznym Dworze” Moniuszki, Druga Dama w „Czarodziejskim Flecie”  Mozarta, Lucienne w „Umarłym Mieście” Korngolda, Varvara w „Katii Kabanowej” Janacka, Vlasta w „Pasażerce” Weinberga, Flora oraz Annina w operze Verdiego „La Traviata”, Delia w „Il Viaggio a Reims” Rossiniego, Guwernantka w „Damie Pikowej” Czajkowskiego, udział w „Via Sancta” Włodka Pawlika oraz w spektaklu Michała Znanieckiego „Mandragora”, Doremik w „Magicznym Doremiku” Marty Ptaszyńskiej), z Teatrem Wielkim w Poznaniu (Olga w operze „Eugeniusz Oniegin” Czajkowskiego, Rosina w „Il Barbiere di Siviglia”, Jadwiga w „Strasznym Dworze” Moniuszki i Cherubin w „Weselu Figara” Mozarta), a także z Operą Śląską w Bytomiu (Orfeusz w „Orfeuszu i Eurydyce” Glucka) oraz z Operą Podlaską i Teatrem Wielkim w Łodzi (Jadwiga w „Strasznym Dworze” Moniuszki).

W Operze Dolnośląskiej we Wrocławiu kreuje tytułową rolę w „Kopciuszku” Rossiniego.

Wystąpiła jako Vlasta w prapremierze opery Mieczysława Weinberga „Pasażerka” w reżyserii Davida Pountneya, podczas Festiwalu Operowego w Bregenz.

Elżbieta Wróblewska jest cenioną wykonawczynią muzyki oratoryjnej (m.in. J.S.Bacha,  G.F.Haendla,J.Haydna, A.Caldary, W.A.Mozarta, G.Rossiniego,L.van Beethovena, G.Mahlera, G.Verdiego) oraz liryki wokalnej kompozytorów polskich i zagranicznych. Posiada w swoim repertuarze również wiele kompozycji współczesnych.

Laureatka Nagrody im. A. Hiolskiego w kategorii Debiut Operowy sezonu 2002/2003 za partię Arsace w „Semiramidzie” Rossiniego.

Zdobywczyni dwóch nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2015 za nagrany z sekstetem muzyki współczesnej proMODERN album „Where are you. Pieces from Warsaw”.