Elwira Janasik

300_elwira_janasikMezzosopran. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Ryszarda Cieśli. Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Fundacji Pro Polonia Society. Jest laureatką pierwszych miejsc na festiwalach i konkursach o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym, m.in. III Ogólnopolski Festiwal Wokalny im. Marii Stankowej w Olsztynie, II Podkarpacki Konkurs Wokalny im. Barbary Kostrzewskiej, VI Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, X Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Franciszki Platówny we Wrocławiu. Zdobyła III nagrodę na IV Konkursie Wokalnym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy i III nagrodę na XIV Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym „W Kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej” W 2013 r. Otrzymała nagrodę dla najlepszego mezzosopranu na III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde.
Debiutowała na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej jako Hermia w operze Benjamina Brittena „Sen nocy letniej”. W swoim dorobku artystycznym ma role Dorabelli w „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta (Teatro Lope De Vega i w Cemal Reşit), Jadwigi w „Strasznym Dworze” S. Moniuszki, Mary w „Holendrze Tułaczu” R. Wagnera, Mirabeli w „Baronie Cygańskim” J. Strausa, Kasandry w przedstawieniu „Trojanki” wg Eurypidesa, Sibari w „Semiramide Riconosciuta” L. Vinciego i Mercedes w „Carmen” G. Bizeta. W 2015 r. brała udział w eksperymentalnych projektach OFF-owych między innymi w projekcie Czarna Offca w przedstawieniu ”Ogrody opuściły swoje drzewa”. W 2017 r. wystąpiła w roli Suzuki w „Madame Butterfly” G. Pucciniego i Feneny w „Nabucco” G. Verdiego w Operze Bałtyckiej.
Brała udział w Programie Kształcenia Młodych Talentów „Akademii Operowej“ przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Doskonaliła swoje umiejętności pod opieką znakomitych pedagogów i artystów sceny m.in. Josephine Barstow, Anity Garanča, Olgi Pasiecznik, Paola Larini , Rebecki Meitlis, Marii Nikitiny i Andrejsa Žagarsa. Uczestniczyła w kursach prowadzonych m.in przez Ewę Podleś, Jerzego Artysza oraz Macieja Pikulskiego. W 2014 r. nagrała płytę z pieśniami Stanisława Moniuszki z pianistką Jolantą Pawlik.