Chór Collegium Musicum UW

Portfolio Categories: 2015, 2016, 2017, 2018, i Artyści.

laz_poziom

Chór Kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego istnieje od 1994 r. (pod obecną nazwą od 1997 r.), starając się nawiązać do średniowiecznej tradycji collegium musicum – akademickiego stowarzyszenia muzycznego, otwartego dla wszystkich osób związanych z uniwersytetem. Śpiewa a cappella muzykę polską – dawną i współczesną, utwory europejskie z różnych epok, kolędy z całego świata; dobrze czuje się także w repertuarze wokalno-instrumentalnym (Bach, Haendel, Hasse, Charpentier, Purcell, Mozart, Fauré). Wizytówką zespołu są programy rozrywkowe w chóralnych aranżacjach Andrzeja Borzyma: „Piosenki Starszych Panów”, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, oraz „Kiedy mnie już nie będzie” z piosenkami Agnieszki Osieckiej.

Chór występuje w Warszawie – na Uniwersytecie i nie tylko, bywa w całej Polsce, bierze udział w wielu ważnych imprezach muzycznych: Czwartkowe Spotkania Muzyczne w Filharmonii Narodowej, BACH 200 UW, Mazowsze w Koronie, Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Universitas Cantat w Poznaniu, Muzyka w Sandomierzu, Muzyka w zabytkach Chełmna, Międzynarodowy Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Dla Polskiego Radia wykonywał partię chóralną w przedstawieniach opery radiowej Macieja Małeckiego „Balladyna” w reżyserii Anny Seniuk. Występy telewizyjne to m.in. „Piosenki Starszych Panów” dla TVP 3 Regionalnej, udział w Koncercie Jubileuszowym z okazji 50-lecia Telewizji Polskiej czy też finałowy koncert XXX Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry. Spektakl muzyczny „Śpiewnik Pana Wasowskiego”, w którym Collegium Musicum występowało u boku Justyny Steczkowskiej i Wojciecha Malajkata, przez trzy sezony utrzymywał się na afiszu warszawskiego Teatru Syrena. Dyskografia chóru liczy 10 tytułów, w tym polskie i światowe prawykonania współczesnych utworów.

Zespół koncertował już w 15 krajach na 3 kontynentach, m.in. w Chile, Niemczech, Włoszech, Egipcie, Norwegii, na Litwie i Islandii, zaś w ostatnich latach w Macedonii (2012 – Festiwal Chóralny w Ochrydzie), Francji (2013 – Semaine Polonaise w Tuluzie), Hiszpanii (2014 – Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny Canco Mediterrania w Lloret de Mar: trzy złote dyplomy i zwycięstwo w kategorii „muzyka popularna”), Rosji (2016 – na zaproszenie Ambasady RP). Dużą satysfakcję przynosi Collegium Musicum współpraca ze świetnymi orkiestrami – m.in. Polską Orkiestrą Radiową, Kukla Band, barokowymi zespołami Il Tempo, Concerto Polacco, Royal Baroque Ensemble – oraz znakomitymi muzykami wszelkich stylów i specjalności: Lilianna Stawarz, Adolfo Tanzi, Anna Radziejewska, Cristian Carrasco, Agata Sapiecha, Marek Toporowski, Olga Pasiecznik, Krzysztof Herdzin, Zygmunt Kukla, Wojciech Rajski, Ewa Bem, Zbigniew Wodecki, Magda Umer, Grzegorz Turnau, Henryk Miśkiewicz i wielu innych.

Dyrygentem Chóru jest od początku Andrzej Borzym, absolwent warszawskiej AMFC, wcześniej dyrygent m.in. chóru Cantio Polonica (1984-89), Chóru Akademickiego UW (1989-99), Chóru Filharmonii w Las Palmas de Gran Canaria (1996-98), ceniony pedagog, aranżer i kompozytor.

Od 2013 r. zespół współpracuje organizacyjnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Sztuki Barokowej Dramma per musica.