Bożena Bujnicka

Portfolio Categories: Artyści.

Bożena Bujnicka z wyróżnieniem ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalno-aktorskim w klasie prof. Izabeli Kłosińskiej. W ramach programu Erasmus kształciła się w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie prof. Rudolfa Piernay’a. W 2017r. ukończyła Program Kształcenia Młodych Talentów Akademia Operowa w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, gdzie pracowała pod okiem Izabeli Kłosińskiej, Eytana Pessena i Matthiasa Rexrotha.
W trakcie studiów debiutowała w tytułowej roli w „Koronacji Poppei” Monteverdiego (Collegium Nobilium). Jej profesjonalny debiut sceniczny miał miejsce na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w 2015r. w partii Amora w Orfeuszu i Eurydyce Glucka (reż. M. Treliński). Od tamtej pory występowała jako Eurydyka (Gluck), Donna Elvira (Mozart), Hrabina (Mozart), Miss Jessel (Britten), Iris (Petitgirard), Skierka (Żeleński) i in. Jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych oraz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Obecnie występuje w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Operze na Zamku w Szczecinie, Operze Wrocławskiej oraz w Operze Śląskiej.

Prócz śpiewania Bożena rozwija również swoje umiejętności reżyserskie. Jest twórcą spektakli dla dzieci: mini opery Małe Wesele Figara oraz musicalu Zosia Samosia (scenariusz i reżyseria). W marcu 2017 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej miał miejsce profesjonalny debiut reżyserski Bożeny Bujnickiej, którym była skrócona wersja Czarodziejskiego fletu W. A. Mozarta – O Królestwie Dnia i Nocy. Spektakl, bardzo dobrze przyjęty, wszedł do repertuaru tej sceny na sezon 2017/18. Jako reżyser i śpiewaczka uczestniczyła w kursach ENOA „Miniatury: Tworzenie opery i teatru muzycznego dla dzieci i młodzieży” w La Monnaie i LOD w Belgii.
Bożena ma za sobą także realizacje jako reżyser multimediów: plenerowa opera Faust Radziwiłła przed Pałacem w Nieborowie (reż. Jitka Stokalska, projekcje: Piotr Majewski) oraz mapping 3D (pokaz multimedialny rzucany na fasadę budynku) we współpracy z Clockwork Multimedia Studio dla JSW SA (COP 24 Szczyt Klimatyczny ONZ – Katowice 2018).