Anna Bator

Kontrabasistka, urodziła się w 1994 r. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła od skrzypiec. Po dziesięciu latach udanej edukacji jasne się stało, że jej prawdziwym powołaniem jest gra na kontrabasie. W 2011 r. podjęła decyzję o zmianie instrumentu i rozpoczęła naukę w klasie prof. Andrzeja Jekiełka. W 2018 r. ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego.

Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Zdobyła wyróżnienie w 5 Polskich Spotkaniach Kontrabasowych Mielec 2012, I miejsce w VI Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym Frantiska Simandla w Blatnej (Czechy), wyróżnienie w XII Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym w Brnie (Czechy), II miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym Karla Dittersa von Dittersdorfa w Bańskiej Bystrzycy, I miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Osobowości Kontrabasowych we Wrocławiu, III miejsce w IV Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym Karla Dittersa von Dittersdorfa w Bańskiej Bystrzycy.

Uczestniczyła w wielu kursach i warsztatach prowadzonych przez wybitnych artystów – pedagogów polskich i zagranicznych: Krzysztofa Firlusa, Miloslava Gajdoša, Miloslava Jelínka, Jána Krigovskiego, Thomasa Martina, Irenę Olkiewicz, Romana Patkolo, Gerarda Przybyłę, Catalina Rotaru, Leszka Sokołowskiego, Waldemara Tamowskiego, Vladimira Zatko, Czesława Ząbek.

Od 2014 roku gra w zespole muzyki dawnej Gradus ad Parnassum, z którym m.in. grała na festiwalach: Leszno Barok Plus, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju oraz brała udział we wszystkich trzech dotychczasowych edycjach Festiwalu Oper Barokowych Dramma Per Musica w Warszawie. Jest członkiem Barokowej Orkiestry Akademii Operowej, działającej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Jest członkiem Chopin University Chamber Orchestra oraz Chopin University Big Band, z którym w 2015 roku zdobyła Grand Prix na XX Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu.